fbpx
21/03/2019

Debaty nie będzie w Gminie Pruszcz Gdański

Spread the love
3.67 avg. rating (75% score) - 3 votes

Jeszcze we wrześniu zapytaliśmy mieszkańców gminy Pruszcz Gdański, czy chcieliby debaty kandydatów na stanowisko wójta.  83% mieszkańców odpowiedziało pozytywnie. Przedstawię teraz krótką analizę sytuacji, której rozwój prowadzi do tego, że tej debaty może w ogóle nie być.

27 września o godzinie 17:45  na stronie KWW Wspólna Gmina Pruszcz Gdański (komitet obecnej pani Wójt) opublikowano następującą informację:

“DEBATA KANDYDATÓW NA WÓJTA

Magdalena Kołodziejczak, kandydatka na wójta KWW Wspólna Gmina Pruszcz Gdański zaprasza kontrkandydatów Karola Kardasińskiego i Grzegorza Figarskiego do merytorycznej debaty.

Debata odbędzie się 12 października o godz. 17:00 w Ośrodku Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Cieplewie, ul. Długa 20 a.

Zasady:

– 5 bloków tematycznych: Infrastruktura, Oświata, Transport, Kultura, Sport

– Po 5 takich samych pytań kierowanych przez moderatora debaty do każdego z kandydatów

– Po 3 pytania bezpośrednio kierowane przez każdego z kandydatów do każdego z kontrkandydatów

Po 2 pytania kierowane przez osoby z widowni do każdego z kandydatów

– Kandydat może przyprowadzić maksymalnie 20-osobową widownię.”

Przedstawienie zasad debaty jest bardzo interesujące i prawdopodobnie rozwija wszystkie niejasności oraz pozwala kandydatom przedstawić się z jak najlepszej strony. Szkoda tylko,  że debata nie będzie otwarta dla mieszkańców, a jedynie dla sympatyków kandydatów ubiegających się o urząd wójta. Cóż można poradzić, skoro kandydaci tak się umówili. Pomyśleliśmy, że zobaczymy czy debata będzie otwarta dla mediów. Zainteresowało nas też to, kto debatę będzie prowadził. Odpowiedzi w publikowanych treściach na te dwa, interesujące nas zagadnienia, nie znaleźliśmy. Nie sądzimy, że pani Wójt osobiście będzie moderatorem debaty.

Następną informację dotyczącą spotkania kandydatów otrzymujemy dopiero 4 października. Okazuje się, że nikt z nikim jeszcze się nie porozumiał, bo dopiero będą prowadzone rozmowy na temat organizacji debaty. Na stronie komitetu Wójt czytamy:

“DEBATA kandydatów na wójta Gminy Pruszcz Gdański

Bardzo nam miło, że KWW Porozumienie Samorządowe Karola Kardasińskiego podjęło rozmowy na temat zaproponowanej przez nas debaty. Mamy nadzieję, że wkrótce odpowie również pan Grzegorz Figarski z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.

Zaproponowaliśmy ośrodek kultury – OKSiBP w Cieplewie, jako miejsce przeznaczone również do takich wydarzeń społecznych jak debata naszych kandydatów na wójta.

Niebawem dalsze szczegóły. #MerytorycznaDebata “.

Z posta na Facebook’u dowiadujemy się, że tylko jeden  kandydat uczestniczy w rozmowach z komitetem Wspólna Gmina.  Informację o debacie ubogaca też hashtag zapowiadający merytoryczne spotkanie.  Problem pojawia się następnego dnia, czyli 5 października, gdyż na stronie KWW Porozumienie Samorządowe Karola Kardasińskiego czytamy:

“Ubolewamy, że zostaliśmy poinformowani o debacie w formie ogłoszenia na Facebook, bez wcześniejszego kontaktu z którąkolwiek z osób z naszego sztabu wyborczego, aby uzgodnić wcześniej warunki jej organizacji.

Oto nasze propozycje jakie przedstawiliśmy komitetowi obecnej wójt.

1️⃣️Proponujemy, aby organizacja debaty została powierzona instytucji sprawdzonej, niezależnej i profesjonalnej. Wskazujemy Instytut Debaty Publicznej, który od lat działa przy Uniwersytecie Gdańskim.

2️⃣️Proponujemy utworzenie publicznego wydarzenia na portalu Facebook, na którym można będzie zaprosić znajomych do udziału w niej;

3️⃣️Proponujemy, aby miejsce debaty było dostępne dla jak najszerszego grona mieszkańców – dwie proponowane lokalizacje: Straszyn lub Rotmanka (sala gimnastyczna), a wstęp był wolny;

4️⃣️Proponujemy, aby była ona transmitowana online – na założonym w tym celu wydarzeniu, o którym wspominamy wyżej oraz przez lokalne media, które będą obecne podczas spotkania,

5️⃣️Termin debaty powinien wypadać na dzień wolny od pracy – proponujemy 14.10. 2018 r. godz. 18.00, niedziela.

6️⃣Zakres tematyczny jak najbardziej nam odpowiada, przy czym dla zachowania kultury wypowiedzi proponujemy zapis, zastosowany w debacie Prezydenckiej w Gdańsku, o tym, że pytań nie mogą zadawać członkowie komitetu, pełnomocnicy oraz kandydaci komitetów wyborczych.:

Pojawia się dezinformacja i zamieszanie. O co chodzi? Przecież już trwały rozmowy, jest ustalony termin  i miejsce, mamy hashtag MerytorycznaDebata?  To jednak jeszcze nic nie zorganizowano? Co z trzecim jest trzecim kandydatem Grzegorzem Figarskim? Odpowiedź na nurtujące nas pytania pojawiła się następnego dnia na stronie KWW Wspólna Gmina Pruszcz Gdański pani Wójt, tylko że po  tej odpowiedzi nadal mamy mętlik w głowach i odnosimy wrażenie, że wiemy jeszcze mniej niż wiedzieliśmy przedtem:

“KWW Porozumienie Samorządowe Karola Kardasińskiego opublikowało informację dotyczącą debaty kandydatów na wójta w naszej gminie – niestety, zamiast merytorycznie rozmawiać o tym, w jaki sposób mamy zamiar pracować dla mieszkańców gminy, dyskutujemy, jak powinna taka dyskusja wyglądać.

Chcemy rozmawiać, i chcemy, aby nasza rozmowa została usłyszana i oceniona przez mieszkańców”.

Okazało się, że pierwsze zaproszenie opublikowane na oficjalnym profilu było po prostu prowokacją wydaną bez żadnych wstępnych konsultacji i Pani Wójt ustaliła że tak będzie wyglądała debata,  koniec, kropka. A dalej czytamy:

“Dlatego informujemy Państwa, że jako pierwsi, z dużym wyprzedzeniem, podjęliśmy się organizacji debaty, na którą zaprosiliśmy kontrkandydatów. Na temat debaty rozmawialiśmy także z Panem Karolem Kardasińskim, który również został na tę debatę zaproszony. Formuła i warunki debaty ustalane są w drodze konsensusu między kandydatami, jednak zawsze z zachowaniem celu – jakim jest rzetelne przedstawienie sylwetek kandydatów wyborcom.

Nie chcemy, aby byli Państwo świadkami nieistotnej z punktu widzenia przyszłości Gminy walki wyborczej bez merytorycznej wymiany argumentów, jednak jeśli KWW Porozumienie Samorządowe Karola Kardasińskiego podtrzymuje swoje stanowisko co do tego, że o debacie zostali poinformowani w formie ogłoszenia na Facebooku, informujemy Pana Karola Kardasińskiego, że wyrażamy pełną zgodę na opublikowanie całej korespondencji mailowej, jaką przedstawiciele komitetów prowadzili w tym zakresie. Koleżanki i Koledzy, odwagi! Nie mamy nic do ukrycia”.

Po tej informacji wygląda tak, że konsultacje jednak były i wg słów komitetu Wspólna Gmina Pan Karol Kardasiński próbuje manipulować zaistniałą sytuacją. Wszystko się wyjaśni po opublikowaniu korespondencji mailowej jaką przedstawiciele Komitetów podobno przeprowadzili. Tylko gdzie jest trzeci kandydat Grzegorz Figarski  i co z hasztagiem MerytorycznaDebata?

Czytamy dalej:

“Odnosząc się do ostatniej propozycji komitetu pana Karola Kardasińskiego – OKSiBP jak i szkoła są budynkami gminnymi i sugerowanie, że w jednym z nich nie ma gwarancji na zorganizowanie neutralnej debaty jest cokolwiek dziwne – o ile nam jest to wiadome, ściany budynków nie mają poglądów politycznych i trudno przypisać im stronniczość.”

Wszyscy wiemy, że budynki nie są stronnicze, a boiska piłkarskie nie pomagają gospodarzom ,ale gwoli uczciwości, w którym miejscu pan Karol Kardasiński to napisał? No nic to, czytamy dalej:

“Całkowicie na marginesie rozważań o stronniczości, czy wiedzą Państwo, że Instytut Debaty Publicznej, zaproponowany przez Pana Karola Kardasińskiego do moderowania debaty, jest kierowany przez kandydata do Rady Miasta Gdańska startującego z list Prawa i Sprawiedliwości?

Panie Karolu, apelujemy do Pana o udział w debacie i przedstawienie swojego programu, być może, swoim przyszłym wyborcom.”

I wszystko się powoli wyjaśnia… Według komitetu pani Wójt, pan Karol Kardasiński próbował po prostu sobie samemu zaszkodzić promując Instytut Debaty Publicznej (który rzekomo kierowany jest przez kandydata do Rady Miasta Gdańska, startującego z list Prawa i Sprawiedliwości) pomagając Grzegorzowi Figarskiemu, który również kandyduje z list Prawa i Sprawiedliwości.

W celu rozwiania wątpliwości redakcja naszego portalu skontaktowała się w tej sprawie z Instytutem Debaty Publicznej i uzyskała informację, że rzekomo kierujący instytutem kandydat do Rady Miasta Gdańsk nie kieruje tym instytutem od ładnych kilku miesięcy. Wypada zapoznać się z faktami, a nie stosować chwytu znanego z dużej polityki, że jak nie ma czym atakować, to “przyatakujmy PiSem”. Sporo informacji do przetrawienia otrzymaliśmy i wygląda to na jedno wielkie zamieszanie, lub celowo prowadzoną dezinformację, wobec powyższych faktów uważam, że debata się nie odbędzie. Do obydwu komitetów skierowaliśmy pismo z prośbą o udostępnienie korespondencji mailowej. Zajrzenie do źródeł powinno nas przybliżyć do prawdy. Szukając informacji na stronach obydwu komitetów wyborczych natrafiłem na taki oto obrazek:

Pani Irena Narożnowska, pełnomocnik wyborczy Wspólnej Gminy na swojej tablicy nazywa kontrkandydatów niekompetentnymi i karierowiczami oraz sugeruje,  że stanowisko wójta traktują jako trampolinę do wielkiej polityki. Słowa takie napisane przez pełnomocnika są żenujące i poniżej jakiejkolwiek krytyki. To, że pani Irena Narożnowska po ich opublikowaniu nadal piastuje swoje stanowisko i nie została usunięta moim skromnym zdaniem rzutuje negatywnie na cały KWW Wspólna Gmina i ich lidera czyli Magdalenę Kołodziejczak.

W związku z tym wpisem odbyła się rozprawa przed sądem w trybie wyborczym. Relację o tym wydarzeniu zdał komitet pani Wójt:

“Wygraliśmy proces z komitetem konkurencji!

Sąd Okręgowy w Gdańsku w całości oddalił wniosek Karola Kardasińskiego, w którym domagał się on m.in. by KWW Wspólna Gmina Pruszcz Gdański zaprzestał rozpowszechniania informacji o rzekomej „niekompetencji” i „karierowiczostwie” Karola Kardasińskiego, a także by publicznie, za pomocą portalu facebook, przeprosić go za użycie tych określeń.

Postępowanie wszczęte przez Karola Kardasińskiego dotczyło wpisu Ireny Narożnowskiej – Sudoł, opublikowanego w „postach gości” na profilu facebook KWW Wspólna Gmina Pruszcz Gdański, w którym to autorka pisząc o zaszczycie pełnienia funkcji pełnomocnika Magdaleny Kołodziejczak, wspomniała ogólnie o istnieniu „niekompetentnych kandydatów lub karierowiczów, którzy mogą stanowisko wójta traktować jako trampolinę do tzw. wielkiej polityki”.

Opinie zawarte w tym poście, choć nieskierowane bezpośrednio do żadnego z kandydatów, potraktowane zostały przez kandydującego na urząd wójta Karola Kardasińskiego, jako dotyczące jego kandydatury. Pozostali kontrkandydaci nie wystąpili z analogicznymi wnioskami, jak również nie przyłączyli się do wniosku Karola Kardasińskiego, uznając podobnie jak Sąd, iż nie jest on zaadresowany bezpośrednio do żadnego nich.

Sąd rozpoznawał sprawę w trybie wyborczym. Postanowienie Sądu nie jest prawomocne”.

Prześledzenie całej historii od początku dało mi jasny obraz nastrojów w obydwu, a dokładnie w jednym komitecie i dlatego też mam podstawy sądzić, że żadnej debaty nie będzie.

Metody działań pani Wójt i jej drużyny:
1. Obrazić kandydatów Karola Kardasińskiego i Grzegorza Figarskiego.

  1. Zorganizować debatę i ustalić jej szczegóły tylko we własnym gronie.
  2. Rzucić wyzwanie komitetom na mediach społecznościowych.
  3. Jeśli nie odpowiedzą, to jątrzyć, że nie odpowiadają.
  4. W końcu wysłać zaproszenie mailowo.
  5. Ponownie opublikować post na FB wyśmiewając warunki postawione przez kandydatów oraz stosować nieuprawnioną nadinterpretację treści (przykład budynków).

Prawdopodobnie następne punkty w naszej analizie działań przedwyborczych jeszcze się pojawią. Czekamy na odpowiedź od komitetów w sprawie korespondencji mailowej, którą pomiędzy sobą komitety wymieniły. Jesteśmy ciekawi ich treści. Może wniosą coś nowego do opisywanej przez nas sprawy.

Na stronie http://kww-wspolnagminapruszczgdanski.pl/  nadal widnieje zegar, który odlicza czas do debaty. Zapewne przeczytamy niebawem, że poza panią Magdaleną Kołodziejczak nikt inny z kandydatów się nie pojawił (czemu osobiście się nie dziwimy). Pani Wójt natomiast będzie miała kolejną okazję do wypromowania swojego programu,  oraz odpowiedzenia pytania zadawane przez jej zaproszonych gości.

Jeśli chcecie się dowiedzieć czemu o tej sprawie nie piszą inne media, to zapraszamy do lektury artykułu:

Koszty Kampanii Wyborczej – sponsorowanej przez mieszkańców 

oraz do

Co chcą ukryć wójtowie Gmin Pruszcz Gdański i Kolbud

 

3.67 avg. rating (75% score) - 3 votes

Dodaj komentarz

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o